اینترنت اشیاء ، آردوینو ، رزبری پای ، الکترونیک ، کامپیوتر ، اندروید

۱۰ مطلب در خرداد ۱۳۹۷ ثبت شده است

آموزش آردوینو – جلسه دوم

شروع کار عملی در آموزش آردوینو 

آموزش آردوینو
آستین های خود برای آموزش آردوینو  بالا بزنید و اولین پروژه خود را تجربه کنید! در این درس، ما برخی از آزمایش های اولیه را انجام خواهیم داد تا شما را با مفاهیم و جریان کار آردوینو آشنا کنیم .

نصب برد آردوینو و بردبرد روی یک صفحه پلاستیکی 

برد آردوینو و بردبرد رو روی یک صحفحه پلاستیکی کنار هم نصب و محکم کنید ، این کار از دردسرهای زیادی جلوگیری میکنه ! میتونید اگر دوست داشتید  برچسب پشت برد برد رو جدا کنید که به نظر من دستش نزنید . برد آردوینو و برد برد رو با پیچ و مهره به صفحه محکم کنید . با گذاشتن برد آردوینو و اتصال به صفحه پلاستیکی از اتصال احتمالی پشت برد آردوینو به سیم ها ، قطعات اطراف و ابزار فلزی روی میز کارمون جلوگیری میکنیم تا برد ما آسیب نبینه .

 

قطعات و ابزار لازم برای این درس از آموزش آردوینو

 • کامپیوتر یا لپ تاپی که نرم افزار آردوینو روش نصب شده
 • برد Arduino Uno
 • کابل USB
 • بردبرد متوسط
 • سیم های بردبردی
 • ۵ عدد LED قرمز مات
 • LED شفاف ، رنگهای قرمز ، آبی ، سبز هر کدام یک عدد
 • ۵ عدد مقاومت ۲۲۰ اهم و ۱ کیلو۳۰ خرداد ۹۷ ، ۱۶:۳۸ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی ندائی

تقویت کننده امواج ۴G با هزینه کم بسازیم؟

وقتی از منطقه ی شهری دور باشیم مثلاٌ در یک روستا، دریافت سیگنال تلفن همراه (۴G/3G/2G) به سختی انجام می گیرد. یا آنتن بسیار ضعیف است و یا به طور کلی آنتنی وجود ندارد. بعد از تلاشهای بسیار و بررسی منابع موجود در اینترنت، موفق شدیم برای این مسئله راه حلی ارزان و بسیار به صرفه بیابیم!! در اینجا برای شما توضیح خواهیم داد که چگونه می توانید از وسایل موجود درخانه، یک تقویت کننده ی سیگنال ۴G بسیار قوی بسازید!!

تقویت کننده ی سیگنال ۲G/3G/4G

آنتن تقویتی سیگنال

قبل از هر صحبتی باید بگوییم، وقتی از منطقه ی شهری دور باشیم مثلاٌ در یک روستا، دریافت سیگنال تلفن همراه (۴G/3G/2G) به سختی انجام می گیرد. یا آنتن بسیار ضعیف است و یا به طور کلی آنتنی وجود ندارد. بعد از تلاشهای بسیار و بررسی منابع موجود در اینترنت، موفق شدیم برای این مسئله راه حلی ارزان و بسیار به صرفه بیابیم!! در اینجا برای شما توضیح خواهیم داد که چگونه می توانید از وسایل موجود درخانه، یک تقویت کننده ی سیگنال ۴G بسیار قوی بسازید!!
تقویت کننده ی سیگنال بی سیم موبایل ۲G، ۳G، ۴G تقویت کننده ای خانگی است که از وسایل معمول خانه ساخته می شود. این وسیله باعث بهبود سیگنال در داخل خانه و آنتن دهی بهتر می شود. بنابراین بر خلاف آنتن های موجود در اینترنت، که با استفاده از یک کانکتور TS-9 و یا TS-5 به دستگاه مودم وصل شده و تنها سیگنال مودم شما را تقویت می کند، این دستگاه می تواند در یک محدوده به شعاع ۱۰ متر سیگنال گوشی تلفن همراه شما را نیز تقویت کند.
شما برای ساخت این تقویت کننده ی سیگنال ۴G نیاز به دو دستگاه مشابه در داخل و خارج از خانه دارید و چنانچه دستور ساخت آنها را دنبال کنید در عرض چند ساعت و به آسانی ساخته می شوند. در تصویر عکس آنتن و دستور ساخت آن با جزئیات قابل مشاهده است. این آنتن با استفاده از وسایلی که براحتی یافت می شوند ساخته می شود و تا ۸۰ درصد شبیه تصویر ارائه شده خواهد بود. برای اینکه این آنتن کار کند شما نیاز به پوشش دهی سیگنال موبایل حتی به میزان بسیار کم، در خارج از خانه دارید.
شما می توانید موبایل و یا مودم خود را بمانند همیشه استفاده کنید و هیچ نیازی به وصل کردن کابل یا کانکتور خاصی به گوشی یا مودم خود نخواهید داشت.
اکنون دست بکار شوید

 

 ابتدا وسایل زیر را که براحتی در هر خانه ای یافت می شوند را آماده کنید:
۱. سیم فلزی رخت آویز، [ بهتر است با آهن ربا آنرا امتحان کنید که حتماٌ فلزی باشد]، و یا می توانید از سیم فلزی بدون روکش استفاده کنید .
۲. ترمینال شاخه ای (ترمینال های پلاستیکی برای ارتباط دو سیم استفاده می شود و برق رسانی می کند نوع جنس ترمینال پلی امید می باشد.)
۳. کابل معمولی تلوزیون/ کابل هم محور/ کابل ماهواره به طول ۳۰ متر با کیفیت بالا، بدون قطع شدگی و اتصال با چسب
۴. سیم چین
۵. انبردست
۶. پیچ گوشتی دو سو و چهارسوشما می توانید این وسایل را از نزدیک ترین الکتریکی محله ی خود و یا از سایر مغازه های ابزار فروشی تهیه کنید. همانطور که در تصویر می بینید؛ اولین قسمت کار ساخت آنتن ۴ جی با استفاده از سیم آهنی تهیه شده از رخت آویز است که در نقشه با رنگ سیاه نشان داده شده است.
با استفاده از انبردست سیم فلزی را لخت کنید [ما با دست این کار را انجام دادیم] سپس ۴ سانتیمتر از آن را با زاویه ی ۴۵ درجه خم کنید.
۱. به اندازه ی ۸ سانتی متر از جایی را که خم کرده اید، دوباره به اندازه ی ۹۰ درجه به سمت داخل خم کنید.
۲. دوباره بعد از ۹ سانتیمتر، به اندازه ی ۹۰ درجه به سمت داخل سیم را خم کنید.
۳. بازهم ۹ سانتیمتراز سیم را اندازه گرفته و آن را با زاویه ی ۹۰ درجه رو به داخل خم کنید.
۴. سپس بعد از ۸ سانتی متر، سیم را به سمت داخل به اندازه ی ۹۰ درجه خم کنید.
۵. آخرین خم شدگی مانند اولین خم شدگی است، یعنی ۴ سانتی متر به اندازه ی ۴۵ درجه جایی که جعبه ی کابل اتصال الکتریکی(ترمینال شاخه ای) نصب می شود، سپس رخت آویز را به هر دو ترمینال وصل کرده و آن را سفت نمایید.

همانطور که در تصویر ملاحظه می کنید دو انتهای رخت آویز درداخل ترمینال بهم متصل هستند. به اندازه ی ۴ سانتیمتر از روکش انتهایی آن را لخت کنید. سپس از سیم چین برای بریدن آن استفاده کنید. حالا یک بار دیگر مراحل فوق را برای ساخت یک دستگاه دیگر، دقیقا مشابه همان که ساخته اید تکرار کنید. برای ساخت دستگاه دوم نیز سیم یک رخت آویز کافی است.
مرحله ی بعدی، تهیه ی قسمت اتصال دهنده آنتن بوده که با رنگ ها نارنجی و زرد مشخص شده است. برای این قسمت ما نیاز به کابل تلوزیون یا ماهواره داریم. در حدود ۱۵-۲۰ سانتی متر از روکش کابل را بسته به قطر قسمت مرکزی آن جدا کنید. در این هنگام شبکه فلزی قابل مشاهده خواهد بود، آنرا بریده و دوباره به نقشه نگاهی بیاندازید . خط قرمز در نقشه، همان شبکه ی فلزی است. آنرا پیچانده و به جعبه وصل کرده و سفت نمایید. لزومی ندارد که حتماٌ U شکل شود. حالا دوباره به سراغ کابل رفته و عایق آنرا به دقت جدا کنید. برای ساخت آنتن بی سیم، نیازمند قسمت مرکزی آن هستیم.

دوباره نگاهی به نقشه بیاندازید. در حدود ۵ سانتی متر از مرکز کابل را به اندازه ی ۵ دور در جهت عقربه ی ساعت، بپیچانید و به یک دورپیچ تبدیل کنید. اینکار را با استفاده از پیچ گوشتی می توانید انجام دهید[پیچ گوشتی ۳-۶ میلیمتری]. قسمت مرکزی را خم کرده و کابل را چند دور، دور پایه ی پیچ گوشتی بپیچانید. سپس قسمت مرکزی را صاف کنید، درست مانند تصویر. فراموش نکنید قسمت مرکزی کابل را باید به سیم فلزی وصل کرده و آنرا سفت کنید.

برای تقویت سیگنال ۴G باید تعداد دورهای کابل برای دستگاه بیرونی، ۷ دور و برای دستگاه داخلی، حدود ۵ دور باشد. لطفا از گوشی هوشمند خود برای یافتن موقعیت سیگنال ۴ جی به منظوریافتن مکان مناسب برای دستگاه بیرونی استفاده کنید.
برای تقویت سیگنال ۴G، سیگنال خوب در حدود ۳ خط ثابت است، و اگر سیگنال ثابت نشد کمی زمان می برد تا مکان یابی درست انجام پذیرد.
بهتر است یک سر کابل را روی پشت بام یا نزدیک به پشت بام در فضای باز نصب کنید. و سر دیگر کابل در خانه، هر جایی که خواستید نصب کنید. با نصب دو سر کابل ساخت آنتن به اتمام می رسد، درست مانند تصویر.
بعد از اتمام کار ساخت دو دستگاه، یکی از آنها در خارج از خانه و به طوری قرار دهید که قسمت جلویی آنتن به صورت عمودی به سمت دکل موبایل قرار گرفته باشد. آنتن را آنقدرجابجا کنید تا زمانی که سیگنال مناسب را دریافت نمایید. بهتر است با گوشیتان سیگنال را تست کنید و توصیه می شود از ۲ جی برای نصب آنتن استفاده شود. شما می توانید آنرا جلو پنجره جایی که سیگنال قوی تر است نصب کنید. البته اگر سابقه ی برخورد رعد و برق در آنجا وجود داشته باشد، آنتن را در محل دیگری قرار دهید.

حال به سراغ دستگاه داخلی می رویم و جایی که می خواهید آنتن را نصب کنید. بهتر است آنرا در بالاترین نقطه و در فضای باز قرارداده تا بیشترین سیگنال را دریافت کنید [مثلاٌ در وسط سقف هال]، و یا محلی که بیشتر از مودمتان استفاده می کنید. لطفا توجه داشته باشید که اگرآنتن را عمودی نصب کنید، گوشی نیز در حالت عمودی سیگنال قوی تری خواهد داشت.


اگر همه چیز درست بود، خواهید دید که چه تغییر شگفت انگیزی در سرعت انتقال داده توسط مودم شما اتفاق خواهد افتاد!! ما که حقیقتا ازین تغییرات شگفت زده شدیم! در دو تصویر زیر تست سرعت قبل و بعد از استفاده شدن آنتن نمایش داده شده است:

 

DIY 2G/3G/4G WIRELESS CELL PHONE SIGNAL BOOSTER

Picture of DIY 2G/3G/4G Wireless Cell Phone Signal Booster
Picture of DIY 2G/3G/4G Wireless Cell Phone Signal Booster
Picture of DIY 2G/3G/4G Wireless Cell Phone Signal Booster
Picture of DIY 2G/3G/4G Wireless Cell Phone Signal Booster
6 More Images
 

Before begin. Where i stay is a rural area., cell phone signal reception is a nightmare. 1 bar or no service, the best i can get is 2 bar. After a long searching for a solution, trial and error. Discover this simple solution without purchased a expensive 3G signal booster. Here the guide to build one from household items.

DIY 2G/3G/4G wireless cell phone signal booster is a home-brew booster which uses common household items. This DIY can improves the signal of cell phone signal inside your house, from 1 bar to full. You need to build 2 unit, one indoor, one outdoor, both unit is similar and simple to build if you follow this guide, but i take few hours to R&D. I name it, LauC2 antenna. Before we start, safety first wear protector eye glass and safety gloves. When you see the bold text, is special for people want details instruction. This project can build using material you can found, finished LauC2 antenna have to 80% like the photo. Primary objective is E GSM 900, 2G signal reception. You need at least have cell phone signal coverage at outside your house for this antenna to function and working, 1 bar signal strength or come and gone.

Use the phone as usual, not wired. No wire connected to your phone.

USE AT YOUR OWN RISK


First get all this items from your house :

 1. iron wire from clothes stand / wire coat hanger, [double check using a magnet is iron], 2-4 mm iron wire. Or you can get iron wire without paint coating to improve efficiency.
 2. two piece extend electric cable connector block, 20A [if any]
 3. common cable TV cable / coaxial cable / satellite TV cable, 30 meter good quality coaxial cable , no cut and joined.
 4. wire cutter
 5. pliers
 6. screw driver, 3-6 mm phillips screw drive and slot screw driver.

You can found all this items at your nearby supermarket, hardware shop.

Step 1: Start Building Antenna, LauC2 Antenna

Picture of Start Building Antenna, LauC2 Antenna
Picture of Start Building Antenna, LauC2 Antenna
Picture of Start Building Antenna, LauC2 Antenna
3 More Images

Look at the drawing. First section we going to build is the 3G antenna using the iron wire from the clothes stand /wire coat hanger, the black color drawing. Not necessary to remove the paint coating.

Straiten the clothes stand wire / wire coat hanger with pliers [ i using hand ] and bend it 4cm at the corner about 45 degree.

 1. Then measure 8cm from the bend and bend inwards at 90 degrees.
 2. Then measure 9cm from the bend and bend inwards at 90 degrees.
 3. Then measure 9cm from the bend and bend inwards at 90 degrees.
 4. Then measure 8cm from the bend and bend inwards at 90 degrees.
 5. Last bending is same as the first bland 4cm about 45 degree where install extend electric cable connector block, insert the connector block to the ends of the both end of the wire and tighten it.

All wire is connected inside the connector block. The 4cm area, clean/remove the clothes stand / wire coat hanger shield [paint coating]. You have to use the wire cutter to cut the wire. Build 2 unit. One clothes stand enough for building 2 unit this kind of antenna. Maybe take you 1-2 hours or less.

Next step is the wireless antenna, the orange and yellow drawing. This section we need to use the common cable TV cable. So first cut off the plastic jacket about 15-20 cm length, depend on the center core round / turns , if you planning for testing the center core round / turns, maybe good idea about 20cm. depend on the center core round / turns diameter. Now you can see the [metallic shield] like a spider web, cut off this metallic shield and look at the drawing again, the red line is the metallic shield to be installed. No waste. Just twisted down the metallic shield become a wire without cutting [cut it if too long ]and fit into the connector block at the red line and tighten, not necessary a U shape. Then back to the cable, cut off the dielectric insulator carefully, we need the center core for building the wireless antenna.

Back to the drawing again. About 5cm from the edge of the center core [ or start at plastic jacket edge depend on the length of center core ], we need to make 5 round / turns clockwise, E GSM 900 2G, we can do it using screw driver [ 3-6 mm phillips screw drive ], just bend the center core round and round / turns on the rod. Then straight the center core both area like the photo. Now we need to mount this wireless antenna to the 3G antenna. Look at the drawing how this done. Remember the edge of the center core wire have to joined the iron wire and tighten. Do not forget the red wire.

After some testing, B1-WCDMA 2100, 4G have to be center core 7 round /turns at outdoor unit, and center core 5 round / turns at indoor unit. Use your smartphone searching for the location have STRONG 4G signal to put the outdoor unit.

A good signal strength define is maybe a stable 3 bar 2G signal, not a unstable signal strength jump up and down too often. Probably take a while for getting the right place.

If you not very sure, just make it 7 round /turns at out door unit and 5 round /turns at indoor unit. If the signal strength still too weak, you can trial and error increase the outdoor unit the center core round / turns 1 at a time. 1 round / turns mean 1 complete circle.

So you need both edge [ cutting edge ] of the cable to be the wireless antenna. Better install the cable one end at the roof top or near roof top, open area. One end is inside the house, anywhere you like.

Completed assembly, both end of the TV cable have a finished LauC2 antenna like the photo.

When you finish building 2 unit of this antenna. One unit install at outdoor where you can get STRONG cell signal strength and the front [flat area] of the antenna have to face vertical to cell tower, somewhere. Adjust the LauC2 antenna until you satisfied with the signal strength, test using your phone, recommended phone set to 2G for antenna adjustment purpose. Stay away from any wire mesh, object blocking, wireless device. Can put inside house window where can get good signal strength. if your house have lighting strike history, keep the antenna at secure location.

Now the indoor unit, anywhere you like where you want to put the antenna. Recommended at height area and open area for better indoor reception [ or center of the hall ceiling], and the location you always busy with your phone and keep distance with the wireless router. Just one condition, vertical or horizontal. Why? you asking? Take your phone, if antenna is vertical, phone also vertical getting strong signal strength. 2G signal always have better cell phone signal reception, tested device Nokia 1110i, 3 bar or full . Lumia 635 2G can get 3 bar signal. Moving too far away from the Lau2C indoor unit antenna, signal drop, tested 20-25m still have 2-3 bar. 1-3m i get full bar using Nokia 1110i.Smartphone always having poor signal strength.

Take off your smartphone additional phone case, some phone case really weakening the reception. If everything all right, you can dial out and received income call, even the phone show weak signal inside house, all phone carriers do have a free call customer hotline, dial the number and listen the audio quality.

The antenna no insulation part should not touching the wall or electric conductor.

If you want some dB value, enter Field Test mode on your smartphone

 1. Nokia / Windows Phone, dial ##3282#
 2. iPhone, dial *3001#12345#*
 3. Android, access Settings>General>About Phone> Network or Status

Closer the value to -50dB, better the signal strength

Step 2: Cooking Aluminum Foil

Picture of Cooking Aluminum Foil

You also can cut a small piece of cooking aluminum foil, about the phone
side body thickness and length. Put it on the left or right side and hidden inside the phone case. To boost 2G signal. in this case i'm using a Nokia Lumia 635 Rubber Silicone case bought from eBay. You can see the photo, is Nokia 1110i, aluminum foil fit inside the transparent phone case.

Somehow you also can use your phone headphones work as an Antenna too, many people over look this.

Step 3: Additional Wire

Picture of Additional Wire
Picture of Additional Wire

Look at the photo above. I added additional wire. something i am trying todo is increase the indoor unit smartphone reception. is additional, trial and error. You only need to cut 1 piece 30cm center wire, from the one edge about 5cm, 4 round / turns on the pencil body then pull a little bit on the wire. Then fit at one of the join, depend on your antenna. This not increase the signal strength. Show promising result.

Step 4: Version 2.0

Picture of Version 2.0
Picture of Version 2.0
Picture of Version 2.0
Picture of Version 2.0
15 More Images

The version 2.0. Kind of science fiction, have 3 assembly in 1. this design show more promising result, but you still have to install it at the right location, where have a consistent stable cell signal strength for outdoor unit. Picture coming soon.

Assembly 1, step by step guide

 1. straiten the iron wire coat hanger.
 2. bend it 4cm at the corner about 45 degree, only this area have to remove the paint coating.
 3. then measure 8cm from the bend and bend inwards at 90 degree.
 4. then measure 9cm from the bend and bend inwards at 90 degree.
 5. then measure 9cm from the bend and bend inwards at 90 degree.
 6. then measure 8cm from the bend and bend inwards at 90 degree
 7. then from the bend rotate 90 degree.
 8. then measure 9cm from the bend and bend inwards at 90 degree.
 9. then measure 10cm from the bend and bend inwards at 90 degree.
 10. then measure 10cm from the bend and bend inwards at 90 degree.
 11. then measure 9cm from the bend.
 12. Last bending is same as the first bland 4cm about inwards 45 degree, and remove the paint coating.
 13. End to End 4cm iron wire fit into the connector block and tighten.
 14. so is inner 3G antenna and outer 3G antenna in 1.

Assembly 2, step by step guide

 1. you can use the existing 3G antenna or follow the guide at Step 1 .
 2. the End to End 4cm area, just measure a sufficient length that can fit into the connector block, maybe a 1cm.
 3. bend both End 90 degree forward.
 4. replace the red wire with this assembly, meaning this assembly is horizontal at the center of the assembly 1.
 5. fit into the bottom of the connector block and tighten.

Assembly 3, step by step guide

 1. the wireless antenna. almost same like the old design.
 2. 7 turns for outdoor unit and 5 turns for indoor unit
 3. the length have to reach the bottom of the assembly 1, you can pulling a bit.
 4. fit into the connector block and tighten.

Note : You also can bend this antenna just using one piece of iron wire without paint coating without any cutting too. and also can adjust all the antenna to different angle to improve efficiency.

Step 5: Wireless Router Antenna Modification

Picture of Wireless Router Antenna Modification
Picture of Wireless Router Antenna Modification

This what i done to my Dlink 2750E ADSL N-300 Wireless router, as pictures show you. By this simple modification on the wireless router antenna, the antenna is attached on the router antenna. I able to get more reliable internet through a solid concrete wall, example wireless signal broadcast to my room, in between have a solid concrete wall. You can try this.

۲۳ خرداد ۹۷ ، ۱۱:۳۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی ندائی

دیود چیست و چه کاربردهایی دارد


نتیجه تصویری برای ‪diodes‬‏

امروزه دیود ها تقریبا در زندگی همه افراد وجود دارد و در همه جا دیده میشوند ، چرا میگم همه و همه جا ؟ چون این روزها برای روشنایی خانه ها و حتی در خودروها و جالبتر ، در صفحه نمایش موبایل ها ، تلویزیون ها از دیودها استفاده میکنند. بله تعجب نکنید . LED ها هم در واقع دیود هستند ، دیودهایی که نور تولید میکنند . دیودها از قطعات مهم در الکترونیک هستند ، شما دیود ها رو تقریبا در همه مدارات الکترونیک میتونید ببینید .

دیود چیست ؟

دیود چیست

دیود یک قطعه الکترونیکی است که اجازه می دهد جریان الکتریسیته فقط در یک جهت حرکت کند، و جلوی عبور جریان در جهت مخالف را میگیرد. به همین سادگی 🙂 بر خلاف دیگر قطعات الکترونیکی که تا الان در موردش صحبت کردیم و نقش اصلی اونها تاثیر در سطح و مقدار ولتاژ یا جریان مدار بود مثل مقاومت ها، خازن ها و سلف ها ، کار دیود متفاوت است . نقش اصلی دیود تعیین مسیر جریان الکتریکی است . و این کار به شدت مفید و کاربردیست . دیودها از عبور جریان در مسیرهای ناخواسته یا غیر منتظره در مدار جلوگیری میکنند.

مانند خازن های الکترولیتی، تمام دیودها قطبی هستند ، یعنی مثل اونها پایه های مثبت و منفی دارد . دیودها یک پایه آند (طرف مثبت) و یک پایه کاتد (سمت منفی) دارند. تشخیص این گایه ها بسیار سادست چون سمت کاتد یا منفی یک نوار معمولا سفید رنگ اطرافش کشیده شده.

ادامه مطلب 

۲۰ خرداد ۹۷ ، ۱۶:۱۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی ندائی

خازن ها – آموزش الکترونیک


 

یک تعریف ساده برای خازن ، خازن قطعه ای است که برق را ذخیره می کند و سپس در موقع لزوم ،بیشتر زمانی که ولتاژ روی پایه های خازن افت میکند ، آن را به مدار پس می دهد .

باتری ها و خازنها یک کار انجام نمیدهند و با هم یکی نیستند 🙂 تفاوت بین یک باتری و یک خازن این است که برق در یک باتری از یک واکنش شیمیایی تولید می شود و در یک خازن یک بار در یک میدان الکتریکی ذخیره و نگهداری می شود. باتری می تواند انرژی بیشتری را برای یک دوره طولانی تر از خازن تولید کند. از سوی دیگر، یک خازن( حتی با ذخیره سازی بسیار کمتر )می تواند انرژی زیادی، بیشتر از یک باتری را به میزان قابل ملاحظه ای تخلیه کند.

یک خازن شامل صفحات فلزی است که توسط مواد عایق به نام دی الکتریک از هم جدا شده اند . دی الکتریک می تواند هر چیزی مانند سرامیک، پلاستیک، اکسیداسیون فلزات، شیشه و کاغذ باشد. به عنوان مثال، اگر یک خازن الکترولیتی را باز کنید، می بینید که  فقط دو صفحه فلزی است که در یک فیلم شیمیایی پوشش داده شده اند. هنگام استفاده از برق، هادی های فلزی الکترونها را در فیلم پلاریزه می کنند و میدان الکتریکی را ذخیره می کنند.

ادامه مطلب

۲۰ خرداد ۹۷ ، ۱۶:۱۴ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی ندائی

ترانزیستور به زبان ساده

الکترونیک دیجیتال بدون ترازیستور امکان پذیر نیست . با ایجاد پیکربندی های مختلف ترانزیستور (در رابطه با سایر قطعات الکترونیکی)، می توانید مدارهایی ایجاد کنید که زمینه کار منطق باینری را فراهم می کنند. ترانزیستورها مبنای تمام کامپیوترهای امروزی هستند و به ما این امکان رو دادن تا کارهای مختلف رو در اینترنت انجام دهیم و فضانوردان را در فضا قرار دهیم 😉

ترانزیستور چیست ؟

ترانزیستور
نماد ترانزیستور

به زبان ساده ترانزیستور یک قطعه الکترونیکی است که مقدار کمی از جریان را می گیرد و آن را تقویت می کند. بر خلاف قطعات دیگرمانند مقاومت ، دیود ، سلف و … که جریان از یک طرف وارد و از طرف دیگر خارج میشود،در ترانزیستور یک فرایند پیچیده تر انجام میشود.

یک ترانزیستور معمولی دارای سه پایه هست به نامهای بیس، کلکتور و امیتر . از آنجایی که ترانزیستورها در تمام اشکال و اندازه های مختلف ساخته میشوند و پین ها به ندرت مشخص می شوند، شما باید به دنبال کدام پین باشید.

ادامه مطلب 

۲۰ خرداد ۹۷ ، ۱۶:۱۳ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی ندائی

آی سی ها در الکترونیک


IC

با استفاده از تراشه های مدار مجتمع ( IC ) ساخت مدارات الکترونیک واقعا جالب می شود. مدارهای مجتمع یا آی سی ها ، یک دنیای قابلیت به پروژه های ما اضافه میکنند. برای اینکه بتوانید عملکرد برخی از این تراشه ها را به آسانی بازتولید کنید، مدارهای پیچیده با صدها قطعه الکترونیکی نیاز دارید. تولیدکنندگان الکترونیک با فرآیندهای پیچیده و ساخت این تراشه های کم حجم، دروازه های جهان را به دنیای محاسبات مدرن باز کردند. در حالی که آی سی ها مثل یک جعبه سیاه مرموز هستند اما این جعبه سیاه مرموز قابل رمزگشایی و استفاده است.

مدار مجتمع یا آی سی چیست ؟

پرونده: سه تراشه IC chip.JPG

مدار مجتمع یا آی سی یک مدار الکترونیکی است که بر روی یک قطعه کوچک از سیلیکون فشرده شده است. آی سی ها دارای پایه هایی هستند . این پین ها به شما اجازه می دهند تا به مدار درون آن دسترسی داشته باشید.

ادامه مطلب

۲۰ خرداد ۹۷ ، ۱۶:۱۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی ندائی

دانلود درایور چاپگر HP 2014

دانلود درایور چاپگر HP 2014 ویندوز 7 - 32 بیتی


دانلود درایور چاپگر HP 2014 ویندوز 7 - 64 بیتی

۰۷ خرداد ۹۷ ، ۱۴:۵۶ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی ندائی

آموزش الکترونیک به زبان ساده

Major Electronic Components

آموزش الکترونیک ، یادگیری الکترونیک بسیار ساده تر از چیزیست که شما فکر می کنید . شما برای یاد گرفتن الکترونیک نیاز به مدرک مهندسی برق ندارید ! در این دوره آموزش الکترونیک از مفاهیم پایه شروع و تا میکروچیپ ها پیش میریم و در هر مرحله با ساخت پروژه عملا مفاهیم رو یاد میگیرید .

الکترونیک چیست ؟

قطعات الکترونیک

 

الکترونیک ، علم و فناوری مطالعهٔ عبور  و تنظیم جریان الکتریکی از مواد مختلف مانند نیمه‌رساناها، مقاومت‌ها، القاگرها و خازن‌ها و آثار آن است. همین تعریف ساده منشاء اختراعات بسیاری در قرن گذشته بوده مثل تلویزیون ، کامپیوتر ، دستگاهای بازی ، موبایل ، تلفن های هوشمند و ……… 

 ادامه مطلب

http://electropi.ir/learning-basic-electronics-lesson-1

۰۱ خرداد ۹۷ ، ۱۵:۴۳ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی ندائی

آموزش الکترونیک ( ولتاژ ، جریان ، وات )

ولتاژ و جریان مستقیم و متناوب ( AC / DC ) 

وقتی که ما در آموزش الکترونیک در مورد AC / DC صحبت می کنیم، منظورمون اینه که دو نوع مختلف جریان الکتریکی داریم .

ولتاژ متناوب AC

یک نوع جریان متناوب یا AC  است ، به این دلیل جریان متناوب نامیده می شود که سیگنال الکتریکی نسبت به خط زمین یا صفر ولت مرتبا بالا و پایین میرود . بنابراین، اگر شما به تصویر بالا که شکل موج متناوب ۱۲ ولت رو نشون میده( AC 12V )، متوجه خواهید شد که ولتاژ نسبت به اون علامت زرد رنگ سمت چپ که همون ولتاژ صفر یا زمین رو نشون میده ، مرتبا در حال بالا و پایین شدن است .

جریان متناوب برق شهر

برق مورد استفاده در خانه ها هم در واقع ولتاژ متناوب یا AC هست ، دلیل انتخاب ولتاژ AC برای برق شهر ، انتقال راحت تر آن،  برای مسافت های طولانی ، نسبت نوع دیگر است .

ادامه مطلب

http://electropi.ir/learning-electronic-voltage-and-current


۰۱ خرداد ۹۷ ، ۱۵:۴۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی ندائی

آموزش الکترونیک ( مقاومت ها )

مقاومت ها در همه جای الکترونیک دیده میشوند و احتمالا اولین عنصر “واقعی” الکترونیکی است که ما با آن برخورد خواهیم کرد. مقاومت ها قطعات کوچک استوانه ای شکلی هستند که در بیشتر بردهای مدارات الکترونیک دیده می شوند. مقاومت ها به خودی خود هیچ چیز قابل ملاحظه ای پیچیده ای ندارند، اما در طراحی مدارات الکترونیک نقش حیاتی دارند. در طول آموزش الکترونیک درس مقاوت ها، ما به شما می آموزیم که مقاومت ها چی هستن، نحوه خواندن مقدار مقاومت ها، روش های خاص  استفاده از مقاومت ها، و همه چیز در مورد نوع خاصی از مقاومت متغییر که پتانسیومتر گفته میشه.

همه چیز درباره مقاومت ها 

یک مقاومت یک قطعه الکترونیکی است که جریان الکترونها را محدود می کند. در نتیجه این کار، انرژی را به صورت گرما از بین می رود. به زبان ساده الکتریسیته و برق تلاش میکند از اجسام با مقاومت بالا عبور کند و این تلاش و انرژی مصرفی برای عبور از اجسام به گرما تبدیل میشود .

نشان و علامت اهم

نشان و علامت اهم

مقدار مقاومتی که یک قطعه مقاومت از خود نشان میدهد با واحد اهم اندازه گیری میشود. نماد اهم ، امگا از الفبای یونانی است. از نظر الکترونیکی ،هر یک مقاومت جریان الکتریکی را به مقدار مشخص و دقیق کاهش میدهد . در نظر بگیرید که در یک مدار که یک ولتاژ ورودی ثابت داشته باشید و مقاومت ها هم ثابت باشند، می توانید از قانون اوهم تعیین کنید که مقاومت چقدر جریان را محدود کرده است. این محاسبه مقدار جریان محدود شده توسط مقاومت در  تعدادی از سناریوها و مدارات الکترونیک ، از جمله کار با LED ها، مفید است که در درس دیودها به ان میپردازیم.

ادامه مطلب 

http://electropi.ir/learning-electronics-resistors

۰۱ خرداد ۹۷ ، ۱۵:۳۷ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی ندائی